AKTUALNOŚCI …

STOWARZYSZENIE „PROJEKT USTROŃ” ROZPOCZYNA „OBYWATELSKIE DYSKUSJE CZWARTKOWE”

Zarząd Osiedla Poniwiec oraz Stowarzyszenie Projekt Ustroń serdecznie zapraszają na spotkanie Mieszkańców dzielnicy, które odbędzie się 1 czerwca b.r. (piątek) o godz. 17.00 w Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjnym Park Poniwiec przy ul. Lipowej 20

„Samorząd opiera się na wspólnotach mieszkańców o wspólnych interesach i potrzebach. Wiadomo, że samorządność funkcjonuje efektywniej w jednostkach małych, gdzie związki międzyludzkie są bardziej widoczne i odczuwalne.” – Prof. Jerzy Regulski

Cyklem naszych autorskich spotkań, przygotowanych i wprowadzanych do świadomości społecznej przez Stowarzyszenie „Projekt Ustroń” pod wspólnym tytułem „Obywatelskie Dyskusje Czwartkowe” chcemy wrócić do podstaw samorządności. Do stanowienia o sobie, jako o społeczności lokalnej. To my, Wy, nasi najbliżsi żyjemy w Naszej dzielnicy, znamy Nasze problemy, sprawy do załatwienia, wszystko, co Nam doskwiera w codziennym, bezpiecznym i godnym funkcjonowaniu. Bowiem to właśnie My, wspólnoty organizujące się pod różnymi formami, chcemy zmieniać świat wokół siebie. Chcemy czynić go bezpieczniejszym, atrakcyjnym pod każdym względem oraz pełnym nowatorskich koncepcji opartych o wspaniała tradycję i nowocześnie postrzegane perspektywy rozwoju w każdym obszarze organizacji naszego miasta i poszczególnych dzielnic. Razem, nigdy osobno. Z naciskiem na samorządność i demokrację bezpośrednią – czyli właśnie powrót do dyskusji w małych społecznościach. Żywimy nadzieję, że nasze dyskusje dotyczące bardzo ważnych kwestii takich jak popularna (in minus, niestety) „uchwała śmieciowa”, sprawy związane z zanieczyszczeniem powietrza i walką ze smogiem, kwestia bezpieczeństwa komunikacyjnego, rozwiązywanie palących problemów dróg lokalnych, czy mniejszych, ale również niezwykle istotnych z punktu widzenia każdej ustrońskiej
społeczności, będą prowadzić do konstruktywnych rozwiązań i możliwych do realizacji działań. Począwszy od przedstawiania projektów do realizacji na ręce decydentów wybieranych w wyborach bezpośrednich, aż po robocze ekspertyzy i analizy dotyczące realizacji danej inwestycji, programu, pomysłu. Wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa, racjonalnego gospodarowania publicznymi, czyli naszymi pieniędzmi oraz w trosce o nasze miasto, naszych najbliższych i nas samych. Miasto uzdrowiskowe, miasto turystyczne i miasto będące naszym codziennym miejscem do życia.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie rozpoczynające cykl Obywatelskich Dyskusji Czwartkowych prowadzonych przez Stowarzyszenie „Projekt Ustroń” wraz z każdą społecznością, która będzie chętna przedstawienia swojej koncepcji na przeróżne tematy, ważne dla społeczności lokalnej oraz dla całego miasta (razem lub osobno): rozmawiamy om bezpieczniejszym i zdrowszym życiu w naszym mieście. Liczy się każda opinia. Zapewniamy z pełną odpowiedzialnością za słowa.

Zapraszamy serdecznie do czynnego uczestnictwa w dyskusjach.

Wielkanocne Tradycje Kulinarne i Rękodzielnicze – 27 marca 2018 r. – ZAPRASZAMY

I Konferencja „POWSTRZYMAĆ SMOG” – 7 marca 2018 Ustroń

Wystąpienie Przemysława Korcza  Prezesa Stowarzyszenia Projekt Ustroń

SPU skupiające grono ludzi zainteresowanych zrównoważonym rozwojem Ustronia skupia się w swoich działaniach m.in. nad szeroko pojętą ochroną walorów uzdrowiskowo-turystycznych miasta. Cieszymy się, iż z inicjatywy prof. Pawła Buszmana została zorganizowana w naszym mieście I Konferencja Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski. Stowarzyszenie Projekt Ustroń było jednym z organizatorów przedsięwzięcia, a prezes Przemysław Korcz wziął udział  jako panelista w sesji Smog w perspektywie lokalnej i krajowej-zagrożenia i rozwiązania …  – Kliknij by dowiedzieć się więcej.

Bezpłatny basen dla dzieci, młodzieży oraz seniorów z Ustronia
Stowarzyszenie Projekt Ustroń zaprosiło do bezpłatnego korzystania podczas wakacji z nowoczesnych basenów solankowych w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia. Oferta skierowana była do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz seniorów w wieku 60+. Od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-14.00 mieli oni możliwość bezpłatnego pływania, kąpania się w basenie, korzystania z jacuzzi oraz masaży wodnych. Propozycja cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców Ustronia.

Zajęcia z instruktorem dla najmłodszych
Teraz Stowarzyszenie Projekt Ustroń wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Ustronia chce zachęcić dzieci i młodzież do korzystania z basenów solankowych. Dlatego przygotowało specjalną ofertę zajęć z instruktorem. Trwające 45 minut zajęcia na basenie, zawierają elementami nauki pływania oraz gimnastyki korekcyjnej. Kąpiele w basenach solankowych należą do najważniejszych elementów rehabilitacji ruchowej. Dzięki zawartości w solance jodu i bromu w sali z basenem panuje specyficzny mikroklimat odgrywający istotną rolę w leczeniu chorób dróg oddechowych i alergii. Ustrońskie solanki, wydobywane z dwóch odwiertów w pobliżu Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, zalicza się do najlepszych w kraju. Cztery baseny Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia napełnione solanką o stężeniu 3-4%.
Zajęcia mogą się odbywać w dogodnym dla zainteresowanych terminie – zawsze od godziny 16.00, z wyłączenie wtorków. Wejście na basen zawsze o pełnej godzinie. Jedynym ograniczeniem jest liczebność grupy – zajęcia przygotowane są dla maksymalnie 30 dzieci.

Zajęcia aqua aerobic w basenie solankowym
1 listopada 2017 r. rozpoczęliśmy kolejne zajęcia z myślą o seniorach. Tym razem studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ustroniu korzystają z zajęć aqua aerobic na basenie solankowym. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek od godziny 16.00 i trwają 45 minut. Aqua aerobic to zajęcia dla aktywnych seniorów. Jest to forma aktywności fizycznej polecana zwłaszcza seniorom mającym problemy ze stawami i poruszaniem się. Dzięki współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Stowarzyszeniem Projekt Ustroń, za udział w zajęciach studenci płacą 12 zł. Zapisy przyjmowane są w siedzibie UTW – Akademii Esprit.